Testuj bezpłatnie Grę Relate©
Przetestuj bezpłatnie subskrypcję i korzystaj z dostępu do Platformy Relate© z drugą połówką.
Testuj Grę Relate©- Wystarczy, że jedna osoba z pary posiada subskrypcję.
- Możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
- Masz już subskrypcję? Zaloguj się
Zrozum, poczuj, zmieniaj…
Kilkunastoletnia praca psychoterapeutów z parami, którzy szukali recepty na dobrą komunikację w związku. Ponad 10 letnie testy wersji papierowej (wydawanej pod nazwą „Małżeńska Gra”). Rozbudowa i dodanie nowych możliwości w wersji elektronicznej.
6 kategorii, 320 kart z oczekiwaniami, 8 kart specjalnych. Rozmowa z zachowaniem zasad dobrej komunikacji, zakończona postanowieniami.
Wszystko po to, byście mogli zrozumieć, poczuć i zmieniać swój związek!
O Grze Relate
Co to jest Gra Relate©?
Jest to bardzo ciekawe i innowacyjne narzędzie, które pomaga parom przeprowadzić rozmowę na ważne tematy dotyczące ich związku. Gra Relate uczy w przystępny i zaskakujący sposób dobrej komunikacji. Gra została opracowana przez specjalistów – psychoterapeutów pracujących z parami. Jest elektroniczną wersją Małżeńskiej Gry cieszącej się już od ponad 10 lat dużym powodzeniem na rynku, została rozbudowana i wyposażona w nowe możliwości.
Para ma do dyspozycji ponad 320 kart, na których zapisane są oczekiwania względem siebie. Można też stworzyć własne karty. Karty są podzielone ze względu na płeć oraz na 6 kategorii: Relacja, Seks, Dzieci, Praca, Teściowie, Pozytywy.
Jaki jest przebieg Gry Relate©?
- Wybór kategorii – każdy wybiera kategorię do rozmowy, są to tematy, które aktualnie chcesz poruszyć w Waszym związku.
- Wybór kart – czytając karty z określonej kategorii, można wybrać maksymalnie 3, na których będą Twoje oczekiwania.
- Rozmowa – gra polega na wspólnej rozmowie na temat wybranych kart. Karty będą wyświetlać się naprzemiennie. W trakcie rozmowy będziecie mieli do dyspozycji tzw. Karty Specjalne, takie jak: Karta Głosu, Sprawdzam, Tak, ale…, Mów o sobie, Fakty czy wyobrażenia, Pozwól mi czuć, Moje uczucia, STOP.
- Postanowienia – na koniec będziecie mieli możliwość zapisania konkretnych postanowień, które wypracujecie podczas rozmowy, i które pomogą Wam w pracy nad związkiem.
Co to są Karty Specjalne?
To właśnie Karty Specjalne sprawią, że Wasza rozmowa będzie o wiele bardziej konstruktywna. To w nich tkwi klucz do sukcesu.
- Karta Głosu – mówi tylko osoba, która ją posiada. Za złamanie tej zasady ponosi się wcześniej ustalone konsekwencje, np.: kolacja, prezent, wyjście do kina itp.
- Sprawdzam – osoba, która przekazuje Kartę Głosu, może upewnić się, czy została dobrze zrozumiana przez drugą stronę, przekazując jednocześnie kartę Sprawdzam. Druga strona ma wtedy za zadanie powiedzenie własnymi słowami, jak rozumie ostatnią wypowiedź partnera. Bez ustalenia zgodnej wersji nie może przejść dalej i powiedzieć, co o tym myśli. Kartę Sprawdzam można używać w każdej chwili, kiedy ma się poczucie bycia nierozumianym.
- Tak, ale… – najczęściej użycie w trakcie rozmowy słów „tak, ale…” oznacza, że zmieniasz temat lub próbujesz się usprawiedliwiać. Gdy otrzymasz kartę Tak, ale…, Twoim zadaniem będzie trzymanie się tematu bez tzw. odbijania piłeczki.
- Mów o sobie – używasz tej karty, kiedy twój partner Cię atakuje, oskarża, przypina Ci etykietki. Jego zadaniem będzie powiedzenie o swoich uczuciach i jak przeżywa daną sprawę czy sytuację bez oskarżeń.
- Fakty czy wyobrażenia – używasz tej karty, kiedy Twój partner myli fakty z wyobrażeniami. Np. faktem jest nieposprzątanie mieszkania, a wyobrażeniem, że mu w ogóle na Tobie nie zależy. Zadaniem osoby, która otrzyma taką kartę, jest zaczęcie wypowiedzi od słów: „wyobraziłam sobie, że…”.
- Pozwól mi czuć – przekazujesz tą kartę, kiedy druga strona mówi: „przesadzasz”, „uspokój się”, „znowu panikujesz”, „skąd ty to wymyśliłaś?” itp. Dzięki tej karcie pozwolicie sobie na wypowiedzenie swoich uczuć bez oceny, udzielania porad, ośmieszania. W naszym odczuciu jest to najważniejsza zasada dobrej komunikacji.
- Moje uczucia – nie mając Karty Głosu, możesz w trakcie wypowiedzi partnera powiedzieć mu o swoich uczuciach, takich jak: „kocham cię”, „cieszę się”, „przykro mi”, „złoszczę się”, „nie rozumiem” itd. Partner w trakcie, kiedy mówi, otrzyma emotkę z odpowiednim podpisem.
- Stop – kiedy Twoje emocje sięgają zenitu, możesz zatrzymać rozmowę, dać sobie chwilę czasu na ochłonięcie i ponownie wrócić do rozmowy.
Na co pozwoli nam Gra Relate©?
- Nazwać problem – a to już połowa sukcesu
- We właściwy sposób wypowiedzieć swoje oczekiwania – bez oskarżeń, koncentrując się na faktach i uczuciach
- Nie przerywać sobie w czasie mówienia – dla wielu jest to bardzo trudne
- Trzymać się tematu rozmowy – bez aluzji, wspomnień sprzed lat albo odbijania piłeczki
- Zrozumieć punkt widzenia drugiej strony – nie ma możliwości przerywania sobie i pozostaje tylko słuchanie
- Zobaczyć, w jaki sposób jest się spostrzeganym i na ile jest się rozumianym przez drugą stronę – co może nas bardzo zaskoczyć
- Powiedzieć sobie coś miłego – niby banał, a jak ciężko, gdy się tego nie słyszy
- Poflirtować – coś, czego było kiedyś sporo
- Spojrzeć na siebie i swój związek z dystansu – co bardzo pomaga znaleźć właściwe rozwiązanie
- Podjąć konkretne postanowienia – wypracujecie konkret, który pomoże Wam osiągać dobre zmiany i satysfakcję ze związku
Jakim parom polecamy Grę Relate©?
Grę Relate polecamy parom, które:
- Chcą pracować nad swoim związkiem
- Mają poczucie zaniedbania relacji, żyją obok siebie
- Są w kryzysie, nawet w ciężkim wieloletnim kryzysie, i oboje chcą jeszcze coś zrobić, żeby ratować związek
- Czują się ze sobą dobrze i czerpią satysfakcję z pracy nad sobą