Katarzyna Litwińska-Rączka
Jednym ze sposobów radzenia sobie z przykrymi emocjami jest stosowanie tzw. mechanizmów obronnych. Jest to nieświadomy lub świadomy sposób radzenia sobie z przeżywanymi emocjami. Znajduje odzwierciedlenie zarówno w stosunku do samego siebie, jak i w relacjach interpersonalnych. Często to osoby z zewnątrz są w stanie zaobserwować ich występowanie.
Mechanizmy obronne najczęściej są nieuświadamiane lub w nieznacznym stopniu uświadamiane, tzn. świadome jest ich działanie, a zupełnie nieświadoma motywacja – wyjątek stanowi sublimacja, która może pozostawać całkowicie świadoma.
Służą do obrony siebie przed bólem psychicznym i cierpieniem – pozwalają myśleć o sobie dobrze oraz chronią przed przeżywaniem przykrych uczuć, takich jak: lęk, złość, poczucie niższości, poczucie winy, słabości, przegranej, konfliktu. Ich stosowanie służy zachowaniu poczucia własnej wartości oraz uniknięciu przewidywanego wstydu lub poczucia porażki w relacjach. Chroni też przed nieakceptowanymi emocjami, popędami i ideami – impulsami, których nie tolerujemy w sobie, najczęściej przed agresją i seksualnością. Mechanizmy obronne mają na celu spełnienie trojakiego zadania, tj.:
- uniknięcia przewidywanego bólu i cierpienia,
- zmniejszenia cierpienia, którego uniknąć się nie udało, i przyniesienia ulgi,
- zlikwidowania przykrości, bólu i cierpienia.
Jako mało zależne od woli nie są ani dobre, ani złe, natomiast stanowią patologiczną formę przystosowania do sytuacji trudnej – same w sobie nie rozwiązują konfliktu wewnętrznego ani problemu, służą jedynie do walki z przykrymi doznaniami emocjonalnymi i lękiem oraz pozwalają zachować poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa, fałszując jednak obraz samego siebie, innych i świata.
Różnią się u różnych ludzi zakresem dziedzin życia, jakie obejmują – mogą dotyczyć wąskiego zakresu zachowania i nie wywierać większego znaczenia na jakość życia i relacje z innymi, niektóre mogą stanowić jedyny i najważniejszy sposób przystosowania się do trudności, ale mogą też wyznaczać styl życia, co świadczy o problemach osobowościowych.
Są uniwersalne – wspólne wszystkim ludziom, niezależnie od pochodzenia, płci, rasy czy wieku.
Można podzielić je na: prymitywne, wyższego stopnia i dojrzałe – podział ten uwzględnia fazy rozwojowe, w których dany mechanizm obronny powstaje, oraz poziom frustracji doświadczany przez stosującą go osobę, a także fakt, że człowiek zdrowy, dojrzały i dobrze funkcjonujący może stosować mechanizmy z każdego poziomu, jednak z przewagą dojrzałych i wyższego stopnia.
Zostało jeszcze 83% artykułu
Subsktypcja Relate© pozwoli Ci przeczytać tekst do końca...
Testuj bezpłatnie Czytelnię Relate©
Przetestuj bezpłatnie subskrypcję i korzystaj z dostępu do Platformy Relate© z drugą połówką.
Testuj Czytelnię Relate©- Wystarczy, że jedna osoba z pary posiada subskrypcję.
- Możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
- Masz już subskrypcję? Zaloguj się