Aneta Lutomska
Co zrobić, gdy nastolatek oskarża nas o niesprawiedliwość; mówi, żeby dać mu spokój, że się czepiamy; krzyczy, że okłamaliśmy go i nie pozwala nam wejść do swojego pokoju?
Bądź autentyczny i szczery – czyli akceptuj to, co czujesz w danym momencie, i akceptuj fakt, że twoje dziecko może odczuwać to samo, ale też coś zupełnie innego. W kontakcie z dzieckiem warto nauczyć się określać swoje uczucia, wartości i oczekiwania. Nie jest to proste. Nie hamujmy gniewu, gdy go czujemy, ale nauczmy się wyrażać go w sposób odpowiedni, tak żeby nie krzywdzić innych. Nie udawajmy, ani nie zaprzeczajmy, że czujemy złość, żal, smutek lub radość.
Pozwólmy nastolatkowi odczuwać – jeśli chce się wypłakać, dajmy mu płakać; jeśli jest zdenerwowany, niech wyrazi swoją złość; jeśli czuje się oszukany, niech wykrzyczy swój ból i żal. Ale nie pozwólmy mu na brak szacunku. A potem spokojnie porozmawiajmy, co było przyczyną jego zachowania.
Daj sobie przyzwolenie na popełnianie błędów – nie rodzimy się udanymi rodzicami. Nie jest tak, że gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, nagle nabywa kompetencji komunikacyjnych i emocjonalnych, np.: zawsze potrafi właściwie rozmawiać z dzieckiem, umie bezbłędnie odczytywać jego emocje i wyrażać własne w sposób społecznie oczekiwany. Podobnie jej mąż, gdy dowiaduje się, że zostanie ojcem. Najważniejsze, żebyśmy jako rodzice wciąż chcieli się rozwijać i poszukiwali wiedzy, jak stawać się dobrymi rodzicami.
Zostało jeszcze 74% artykułu
Subsktypcja Relate© pozwoli Ci przeczytać tekst do końca...
Testuj bezpłatnie Czytelnię Relate©
Przetestuj bezpłatnie subskrypcję i korzystaj z dostępu do Platformy Relate© z drugą połówką.
Testuj Czytelnię Relate©- Wystarczy, że jedna osoba z pary posiada subskrypcję.
- Możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
- Masz już subskrypcję? Zaloguj się