Iwona Ulfik-Jaworska
Oczywistość komunikacji w związku powoduje, że rzadko się nad nią zastanawiamy. Często dopiero nieporozumienia i narastające konflikty sprawiają, że małżonkowie zaczynają zadawać sobie pytanie, dlaczego tak trudno dogadać im się ze sobą.
Małżeństwo powinno być wspólnotą, czyli komunią, a komunia wymaga komunikacji. Z doświadczeń psychologów i psychoterapeutów wiadomo, że różnego rodzaju problemy w komunikacji pary są bardzo powszechne i jednocześnie stanowią poważne ryzyko dla jakości relacji. Natomiast prawidłowa komunikacja uznawana jest za jeden z najważniejszych czynników udanego i szczęśliwego małżeństwa. Warto zatem zastanowić się, które zachowania utrudniają, a które ułatwiają porozumienie w związku.
Komunikacja interpersonalna jest procesem bardzo złożonym, zachodzącym między co najmniej dwiema osobami. Dokonuje się na poziomie przekazu werbalnego i niewerbalnego, co oznacza, że każde zachowanie (werbalne i niewerbalne) jest komunikatem dla drugiej osoby. Dlatego nawet jeśli małżonkowie nie rozmawiają ze sobą, i tak komunikują się przez zachowania niewerbalne. Komunikaty te mogą być rozumiane jako przekaz informacji typu: „Nie zależy mi na tobie”, „Nic dla mnie nie znaczysz” itp.
Można wskazać wiele zachowań utrudniających i zakłócających komunikację międzyludzką. Do najczęstszych błędów popełnianych w procesie komunikowania zalicza się:
- brak słuchania rozmówcy,
- komunikaty niejasne i niejednoznaczne,
- komunikaty niespójne,
- komunikaty raniące adresata wypowiedzi.
Brak słuchania rozmówcy
To ignorowanie tego, co mówi druga osoba lub udawanie, że słuchamy poprzez przytakiwanie. Uważne słuchanie jest podstawą dobrej komunikacji, ponieważ pozwala usłyszeć i zrozumieć to, co mówi nadawca. Jest to potwierdzanie odbioru otrzymywanych informacji przez:
Zostało jeszcze 78% artykułu
Subsktypcja Relate© pozwoli Ci przeczytać tekst do końca...
Testuj bezpłatnie Czytelnię Relate©
Przetestuj bezpłatnie subskrypcję i korzystaj z dostępu do Platformy Relate© z drugą połówką.
Testuj Czytelnię Relate©- Wystarczy, że jedna osoba z pary posiada subskrypcję.
- Możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
- Masz już subskrypcję? Zaloguj się