Jakub Kołodziej
Zazdrość jest jednocześnie fascynująca i przerażająca. Motywuje do twórczych działań, wzmacnia więzi międzyludzkie, ale gdy wymknie się spod kontroli, niszczy ludzi i związki, a nawet może doprowadzić do zbrodni.
Zazdrość jest nieodzowną towarzyszką naszego życia. Bywamy zazdrośni o partnerów, o to, że komuś żyje się lepiej niż nam, że ma więcej pieniędzy, więcej wie, ma lepszą pozycję społeczną czy zawodową. Sami – celowo bądź nie – poprzez swoje zachowanie także wywołujemy u innych zazdrość. Kiedy dowiadujemy się o tym, czasem odczuwamy satysfakcję, a nawet dumę – przecież okazaliśmy się pod jakimś względem lepsi od innych.
Na ogół jednak uważamy zazdrość za przejaw słabości, wstydzimy się jej. Nie chcemy się do niej przyznać w obawie, że się odsłonimy, przyznamy się do jakiegoś braku. Najczęściej ukrywamy zazdrość pod maską podziwu albo buntu wobec niesprawiedliwości losu, a czasami mylimy ją z ambicją.
Zazdrość to zespół uczuć, które mogą się bardzo dynamicznie zmieniać i występować naprzemiennie. Lęk przechodzi w złość, złość w agresję, agresja w poczucie winy, poczucie winy w autoagresję, autoagresja w krzywdę, krzywda w nienawiść, nienawiść w tęsknotę.
Zazdrość ma różne oblicza. Jest taka, która może być inspiracją do przekraczania siebie, na przykład chcemy być tacy, jak inni. Wtedy nie ma w nas zawiści, tylko podziw. Może oznaczać, że nam na czymś lub na kimś zależy, na przykład po uczuciu zazdrości możemy poznać, że jesteśmy zakochani.
Zazdrość może również być adekwatną i normalną reakcją na sytuację, na przykład gdy moja dziewczyna flirtuje z innym chłopakiem, czuję się zazdrosny, nie chcę, żeby tak było. Zazdrość może być pożyteczna, inspiruje, daje sygnał partnerowi, że nam na nim zależy.
Bywa też, że zazdrość czyni nas nieszczęśliwymi, odbiera radość życia. Uczucie zazdrości bardzo wtedy boli, potrafi trawić od wewnątrz, doprowadzać do rozpaczy i zachowań, których możemy żałować przez resztę swojego życia. Zdarza się, że zazdrość wymyka się spod kontroli. Jest jak ogień siejący spustoszenie, po którym pozostają zgliszcza. Niszczy ludzi, związki, upokarza, doprowadza do samobójstwa albo zabójstwa.
Zostało jeszcze 75% artykułu
Subsktypcja Relate© pozwoli Ci przeczytać tekst do końca...
Testuj bezpłatnie Czytelnię Relate©
Przetestuj bezpłatnie subskrypcję i korzystaj z dostępu do Platformy Relate© z drugą połówką.
Testuj Czytelnię Relate©- Wystarczy, że jedna osoba z pary posiada subskrypcję.
- Możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
- Masz już subskrypcję? Zaloguj się